Części alternatywne/ oryginalne

Części alternatywne

Części alternatywne, o których mówią warunki ubezpieczeń i których ceny stosują rzeczoznawcy przy naliczaniu odszkodowania to części o tej samej lub porównywalnej jakości co części oryginalne. Klasyfikację części zamiennych  reguluje europejska dyrektywa GVO, która określa parametry tych części – poniżej krótki opis.  Na mocy przepisów GVO użycie do naprawy części alternatywnych Q i P, nawet w okresie obowiązywania gwarancji producenta nie powoduje jej utraty.

Przy naliczaniu odszkodowania rzeczoznawcy uwzględniają ceny części O, Q lub P w zależności od wariantu ubezpieczenia. Przy rozliczeniu szkody w oparciu o kosztorys będą to części alternatywne.

 

CZĘŚCI ALTERNATYWNE O TEJ SAMEJ JAKOŚCI

produkowane z zastosowaniem tej samej technologii i przez tych samych producentów części, którzy dostarczają części na pierwszy montaż, tyle, że sygnowane logiem swoim – czyli producenta części. Oznaczone są symbolem Q.

Produkowane przez takich producentów jak np. Bosch, Sachs, Hella, ATE, Valeo, KYB. Szeroko stosowane do naprawy w niemal wszystkich większych sieciach warsztatów naprawczych. Dyrektywa GVO stawia znak równości pomiędzy częściami O i Q. Różnice między nimi tkwią jedynie w opakowaniu i logo oraz w cenie.  

 

CZĘŚCI ALTERNATYWNE O PORÓWNYWALNEJ JAKOŚCI

których producent zaświadczy, że są one tej samej jakości co komponenty, które są lub były stosowane do montażu pojazdów samochodowych. Odpowiadają one jakością elementom stosowanym w montażu fabrycznym, ale wytwarzane są przez firmy, które nie dostarczają ich producentom pojazdów. Oznaczone symbolem P.

Części te potrafią być tańsze nawet o połowę od części O. Podobnie jak części Q są szeroko stosowane do naprawy w niemal wszystkich większych sieciach warsztatów.  

 

POZOSTAŁE CZĘŚCI ZAMIENNE

oznaczone symbolem Z. Są to części, które nie klasyfikują się do żadnej z ww. grup (O, Q i P).

 

CZĘŚCI ORYGINALNE

stosowane w pierwszym montażu auta sygnowane przez koncern samochodowy. Oferowane do naprawy głównie przez autoryzowanych przedstawicieli danych marek. Oznaczone symbolem O, określane jako części oryginalne, części serwisowe.

AC Serwisowe – w odszkodowaniu uwzględnione zostaną wyłącznie oryginalne części zamienne; to wariant polecany szczególnie właścicielom pojazdów przywiązanych do marki i jakości jego producenta, lub korzystających przede wszystkim z autoryzowanej sieci serwisowej.

AC Kosztorysowe – w odszkodowaniu uwzględnione zostaną części o sprawdzonej jakości, dostępne także poza siecią autoryzowanych warsztatów lub dystrybutorów; wariant ten nie wyklucza możliwości zastosowania części oryginalnych, jeżeli inne nie są dostępne; to wariant zapewniający wysoką jakość w optymalnej cenie.

 

 • Jesteśmy do twojej dyspozycji

  Jesteśmy

  do twojej dyspozycji

  Biuro Mińsk Mazowiecki

  05-300 Mińsk Mazowiecki

  Pl. Kilińskiego 7

  I piętro nad Pizzerią Biesiadowo

  tel. 25 758 28 32

  Godziny otwarcia:

  pon.- p.t: 9.00 - 18.00 sob.: 9.00 - 12.00

  Zapraszamy na wirtualny spacer po biurze

   

  Biuro Siennica

  05-332 Siennica

  ul. Mińska 17

  vis a vis Delikatesów Kulfon

  tel. 25 756 35 38

  Godziny otwarcia:

  pon.- pt.: 8.00 -16.00

   

  OC Zawodowa Przewoźnika Drogowego
  (do licencji)

  tel. 518 260 847

  Ubezpieczenia Marcin Kołodziejczyk