Ubezpieczenie domu w budowie

Na czym polega ubezpieczenie domu w budowie?

Powszechnie wiadomo, że warto ubezpieczyć dom i mieszkanie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że dom można, a wręcz należy ubezpieczyć już na etapie budowy. Wielu inwestorów zastanawia się czy ubezpieczyć swoją budowę i czy warto ponosić koszty związane z opłatą składek. Otóż warto. Polisa ubezpieczeniowa daje gwarancję ochrony wznoszonego budynku i innych budowli w obrębie danego placu budowy.

 

Co może być przedmiotem ubezpieczenia?

Przedmiotem ubezpieczenia jest dom w budowie czyli budynek mieszkalny, nowo wznoszony, także rozbudowywany lub nadbudowywany. Budynek jest domem w budowie od momentu rozpoczęcia prac tzw. przygotowawczych albo prac budowlanych udokumentowanych wpisem do dziennika robót do zakończenia budowy i otrzymania pozwolenia na użytkowanie. 

Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje ochroną nie tylko same mury budynku, ale także można ubezpieczyć  zamontowane elementy wyposażenia takie jak: podłogi, glazury, kominek, armatura sanitarna, stolarka drzwiowa i okienna, parapety, tynki, instalacje podtynkowe itp. oraz materiały budowlane zgromadzone na terenie budowy.  Ochronie ubezpieczeniowej podlegają także zlokalizowane na tej samej działce budynki gospodarcze (np. garaż, szopa) oraz inne budowle takie jak ogrodzenie, basen czy altana. Działka, czyli grunt, na którym budowany jest dom i inne budowle nie jest objęty ochroną. 

 

Jaki jest zakres ochrony?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest inny u różnych ubezpieczycieli. Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy, należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na limity i wyłączenia odpowiedzialności. W każdej polisie domu w budowie znajduje się standardowo ubezpieczenie od pożaru, uderzenia pioruna, huraganu, osuwisk ziemnych czy upadku statku powietrznego. Dodatkową opcją jest ochrona na wypadek powodzi, deszczu nawalnego, ubezpieczenia wandalizmu stałych elementów budynku w budowie i stałych elementów działki. 

Standardem jest też, że z zakresu ochrony wyłączona jest odpowiedzialność za przesiąkanie wód gruntowych i szkody powstałe na skutek postępowania niezgodnie z prawem budowlanym. 

 

Co można ubezpieczyć przed kradzieżą z placu budowy?

Ochrona przed kradzieżą z włamaniem możliwa jest dopiero wtedy, gdy dom w budowie osiągnie stan surowy zamknięty (czyli zostaną zamontowane drzwi i okna) oraz zostaną zainstalowane zabezpieczenia antywłamaniowe (np. drzwi z atestem). W tym przypadku w budynku nie może być żadnych niezabezpieczonych otworów czy zabezpieczonych tylko tymczasowo. Drzwi powinny być pełne, a jeśli mają szklane elementy, to konieczne jest ich zabezpieczenie tak, by wejście do środka czy otwarcie zamka przez dziurę wybitą w szybie nie było możliwe. Jako pełne traktowane są przeszklone drzwi wykonane ze szkła antywłamaniowego o klasie odporności przynajmniej P3. Drzwi muszą posiadać co najmniej dwa zamki wielozastawkowe lub jeden, ale z atestem. Takie zabezpieczenia są konieczne, by możliwe było ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży.  Zainstalowanie dodatkowych zabezpieczeń obniża wysokość składki za polisę. Zabezpieczenia, które zapewniają zniżki to m.in.: zabezpieczenie okien (np. żaluzje z atestem, kraty, szyby co najmniej klasy P3), drzwi antywłamaniowe, alarm, stały dozór agencji ochrony mienia, monitoring.

  • Jesteśmy do twojej dyspozycji

    Jesteśmy

    do twojej dyspozycji

    Biuro Mińsk Mazowiecki

    05-300 Mińsk Mazowiecki

    Pl. Kilińskiego 7

    I piętro nad Pizzerią Biesiadowo

    tel. 25 758 28 32

    Godziny otwarcia:

    pon.- p.t: 9.00 - 18.00 sob.: 9.00 - 12.00

    Zapraszamy na wirtualny spacer po biurze

     

    Biuro Siennica

    05-332 Siennica

    ul. Mińska 17

    vis a vis Delikatesów Kulfon

    tel. 25 756 35 38

    Godziny otwarcia:

    pon.- pt.: 8.00 -16.00

     

    OC Zawodowa Przewoźnika Drogowego
    (do licencji)

    tel. 518 260 847

    Ubezpieczenia Marcin Kołodziejczyk