Ubezpieczenie pod kredyt

Ubezpieczenie na życie, oferowane do kredytu, zazwyczaj traktują tylko i wyłącznie jako dodatek, który pozwoli na uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty zobowiązania. A niesłusznie – dzisiaj zastanowimy się, jakie korzyści płyną z wykupienia dodatkowego ubezpieczenia pod kredyt.

Ubezpieczenie na życie do kredytu – pewność i bezpieczeństwo

Pamiętaj, że ubezpieczenia na życie, zawierane pod kredyt hipoteczny gwarantują Ci większą pewność. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że kredyt zawierany jest na bardzo długi czas – od 25 do 35 lat. Kto z nas jest w stanie przewidzieć, co się wydarzy przez te wszystkie lata? No właśnie. W przypadku śmierci kredytobiorcy obowiązek spłaty zobowiązania spada na barki:

  • drugiego kredytobiorcy (jeśli takowy jest); 
  • lub najbliższych członków jego rodziny.

 

Konstrukcja ubezpieczenia do kredytu hipotecznego przedstawia się następująco:

  • czas ochrony to okres spłaty kredytu; 
  • suma ubezpieczenia jest równa kwocie kredytu; 
  • oznacza to, że w razie śmierci kredytobiorcy (w sytuacjach wyszczególnionych w OWU), ubezpieczyciel przejmie na siebie spłatę zobowiązania; 
  • możliwe jest również zawarcie opcji dodatkowych, takich jak ubezpieczenie na wypadek utraty pracy, ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy, itd. Wówczas suma ubezpieczenia będzie równa kilku kolejnym ratom kredytu.

 

Pamiętaj, że z tytułu ubezpieczenia na życie pod kredyt z cesją na bank to nie Ty ani Twoi najbliżsi otrzymacie świadczenie, a właśnie kredytodawca Ile kosztuje ubezpieczenie na życie pod kredyt?  

 

Raty ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny są ustalane na zasadzie pewnej części zadłużenia kredytowego. To może wyglądać różnie:

  • opłata składek w całości za cały okres ubezpieczenia – nie trzeba chyba mówić, że takie rozwiązanie jest bardzo odczuwalne dla kieszeni kredytobiorcy...; 
  • opłata składek z góry na okres ubezpieczenia – trwający rok lub kilka lat; 
  • miesięczna opłata składki, co z reguły oznacza, że dodatkowe koszty są ledwie odczuwalne.

 

Oczywiście – wysokość składki różni się w zależności od wysokości zaciągniętego kredytu, lat kredytowania, etc.

 

Polisa na życie tylko w banku?  

Banki kuszą klientów korzystnymi warunkami kredytu - np. niższą prowizją lub oprocentowaniem - jeśli wykupimy u nich polisę na życie pod zabezpieczenie kredytu. Przed podpisaniem takiej polisy przeanalizujmy uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zwłaszcza pod kątem wyłączeń, czyli sytuacji, gdy gwarantowana kwota odszkodowania nie będzie nam wypłacona. Sprawdźmy też, jaka kwota zostanie wypłacona na wypadek śmierci jednego z współmałżonków, bo zdarza się, że niektóre polisy gwarantują wtedy wypłatę tylko połowy sumy ubezpieczenia.  

Pamiętajmy, że zawsze możemy ubezpieczyć się na własną rękę - albo negocjując z bankiem wykup polisy poza jego ofertą, albo ubezpieczając się dodatkowo i sumując polisy. Zweryfikujmy też pogląd, że polisa na życie pod kredyt hipoteczny to zło konieczne. W tragicznej sytuacji życiowej polisa może uratować dorobek całego naszego życia. Jedynie pod warunkiem że wybierzemy ją z rozmysłem i wyposażymy w umowy dodatkowe rozszerzające zakres ubezpieczenia na różne sytuacje życiowe, jakie mogą nam się przytrafić, np. ciężką chorobę, czasowe lub trwałe kalectwo, utratę pracy itp.

  • Jesteśmy do twojej dyspozycji

    Jesteśmy

    do twojej dyspozycji

    Biuro Mińsk Mazowiecki

    05-300 Mińsk Mazowiecki

    Pl. Kilińskiego 7

    I piętro nad Pizzerią Biesiadowo

    tel. 25 758 28 32

    Godziny otwarcia:

    pon.- p.t: 9.00 - 18.00 sob.: 9.00 - 12.00

    Zapraszamy na wirtualny spacer po biurze

     

    Biuro Siennica

    05-332 Siennica

    ul. Mińska 17

    vis a vis Delikatesów Kulfon

    tel. 25 756 35 38

    Godziny otwarcia:

    pon.- pt.: 8.00 -16.00

     

    OC Zawodowa Przewoźnika Drogowego
    (do licencji)

    tel. 518 260 847

    Ubezpieczenia Marcin Kołodziejczyk