Zakres OC w skrócie
KOGO CHRONI OC POSIADACZY POJAZDÓW MECHANICZNYCH
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów w Polsce. Obejmuje szkody związane z udziałem samochodu w ruchu drogowym, których następstwem jest m.in. uszkodzenie lub zniszczenie mienia oraz utrata zdrowia przez osoby poszkodowane w wypadku. Warunki ubezpieczenia OC oraz sumy gwarancyjne reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC zobowiązani są zawrzeć posiadacze pojazdów mechanicznych już od dnia rejestracji tychże pojazdów. Dla posiadaczy pojazdów historycznych i wolnobieżnych zawarcie ubezpieczenia OC staje się obowiązkowe od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.
CZASOWE WYCOFANIE POJAZDU Z RUCHU
Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie zwalnia z obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC! Ubezpieczenie musi być zawarte, z tymże, że składka na okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu ulega obniżeniu o 95%. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń o ustaniu czasowego wycofania pojazdu z ruchu.
OKRES UBEZPIECZENIA OC
Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy, za wyjątkiem pojazdów, w odniesieniu do których może być zawarta umowa ubezpieczenia krótkoterminowego.
Umowa ubezpieczenia krótkoterminowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas może być zawarta w odniesieniu do pojazdów:
- zarejestrowanych czasowo – na czas nie krótszy niż okres tej rejestracji, nie krótszy jednak niż 30 dni.
- wolnobieżnych – na czas nie krótszy niż 3 miesiące
- historycznych – na czas nie krótszy niż 30 dni
- zarejestrowanych za granicą – na okres co najmniej 30 dni
- będących przedmiotem kupna-sprzedaży – przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów – na czas nie krótszy niż 30 dni.
SUMY GWARANCYJNE
Suma gwarancyjna, to suma w jakiej Towarzystwo Ubezpieczeń jest zobowiązane wypłacić odszkodowanie w przypadku szkody z polisy OC sprawcy. Suma ta wynosi równowartość w złotych:
- w przypadku szkód na osobie – 5.210.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
- w przypadku szkód w mieniu – 1.050.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
SZKODY OBJĘTE UBEZPIECZENIEM OC
Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu? Z polisy OC przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Za szkodę uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:
- wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego
- bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego
- zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego
SZKODY, Z KTÓRYCH WYPŁACONE ODSZKODOWANIE PODLEGA ZWROTOWI
Zakładowi Ubezpieczeń bądź UFG przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli kierujący:
- wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii
- wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa
- nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio popełnieniu przez nią przestępstwa
- zbiegł z miejsca zdarzenia